Skaitmenizacija logistikoje

Transporto plėtra ir augimas yra neatsiejami nuo spartaus ekonomikos augimo. Norėdamos išlaikyti konkurencinį pranašumą rinkoje, logistikos įmonės turi skaitmenizuotis jau dabar. Pramonės standartai nuolat kinta dėl pažangių technologijų, todėl įmonės turi prisitaikyti. Skaitmeninti procesai yra tikslesni, našesni, ekonomiškesni ir pelningesni.

Tačiau transporto pramonė taip pat turi daug galimybių mažinti taršą, todėl tvarus transportas yra vienas iš svarbiausių prioritetų Europoje ir visame pasaulyje, padedant kurti su skaitmeninimu susijusius sprendimus. Inovatyvūs skaitmeninimo metodai transporte taip pat prisideda prie taršos mažinimo, be to, mažėja energijos naudojimas kelių transporto sektoriuje.

My project
2

2020 m. Europos Parlamentas priėmė įstatymą, reglamentuojantį elektroninę krovinių vežimo informaciją. Europos elektroninės krovinių vežimo informacijos reglamentu siekiama sukurti elektroninio keitimosi krovinių vežimo informacija visoje ES (eFTI) sistemą ir standartus. Norint įgyvendinti reglamentą, reikia sukurti technologinius sprendimus, kad viešasis ir privatusis sektoriai galėtų keistis elektroniniais dokumentais. Pagal eFTI reglamentą iki 2025 m. ES viešieji subjektai privalės iš rinkos dalyvių priimti elektroninius krovinių vežimo dokumentus.

Tikimės, kad taip išspręsime daugybę problemų, pavyzdžiui, sutrumpinsime pristatymo laiką, atsisakysime popierinių dokumentų ir sumažinsime klimato kaitos poveikį. Tačiau jau kelerius metus iš eilės daugelis logistikos ir transporto įmonių diegia naujus skaitmeninių dokumentų sistemos metodus. Prognozuojama, kad priėmus šį reglamentą ūkio subjektų administracinės išlaidos sumažės iki 27 mlrd. Be to, jis galėtų iki 20 proc. padidinti sunkvežimių produktyvumą, sumažinti paklausą ir su tuo susijusias išlaidas.

Skaitmeninimo taikymas

Tikime, kad bet kokio verslo ateitis yra susijusi su skaitmeninimu ir dirbtiniu intelektu pagrįstais sprendimais. Mūsų įdiegti sprendimai supaprastina darbuotojų darbą ir sumažina jų darbo krūvį. Vairuotojams skirti planšetiniai kompiuteriai yra viena iš pagrindinių skaitmeninimo galimybių. Šiuo metu visi UAB „Tomegris” vairuotojai turi planšetinius kompiuterius, kurie leidžia jiems peržiūrėti savo maršrutus, nuskaityti dokumentus iškraunant sunkvežimius, registruoti sunkvežimių gedimus ir bendrauti su vadovybe. Dokumentų nuskaitymas naudingas ir dispečeriams, ir klientams. Mažiau švaistoma popieriaus, o abi šalys dabar greičiau gauna atsakymus. Kita svarbi skaitmeninimo galimybė – valdymo skyriuje įdiegtos IT sistemos.

Šios sistemos realiuoju laiku stebi transporto priemonės judėjimą, palaiko ryšį su vairuotoju, atsako į užklausas, siūlo kitus maršrutus arba keičia esamus maršrutus, įtraukdamos naujus sustojimus, pvz., degalų papildymą. Vadybininkai, naudodamiesi sistema, gali greitai suplanuoti maršrutą, kad ir sustojimo vieta, ir tolesnė kelionė būtų be rūpesčių ir atitiktų vilkiko judėjimo kryptį. Jei pradinė poilsio vieta užimta, netoliese visada numatoma atsarginė vieta. Galiausiai, sukūrus nuotolinio tachografų nuskaitymo sistemą, vairuotojams nebereikia kartą per mėnesį lankytis biure, kad būtų nuskaityta vairuotojo kortelė arba tachografas.

My project 1
inv18835344 1

Šie skaitmeninimo sprendimai pateisina lūkesčius. Optimizuota logistikos grandinė, kruopščiai planuojant maršrutus, leidžia įmonei išvengti tuščių kilometrų kelionių be krovinio sunkvežimiais.

2023 m. vyksta dar didesni planai. Tikimasi, kad iki 2024 m. 90 proc. sąskaitų faktūrų bus tvarkomos elektroniniu būdu. Visiško sąskaitų nuskaitymo neleidžia atlikti naujų klientų ar tiekėjų individualių sąskaitų šablonai, kurių sistema dar neatpažįsta, todėl vis dar reikia žmogaus įsikišimo. Kiekvieną naują atskirą šių sąskaitų šabloną reikia sukurti rankiniu būdu, kad sistema galėtų nuskaityti duomenis ir atvaizduoti juos Apskaitos skyriaus programinėje įrangoje. Šis procesas užima laiko. Galiausiai siekiama sukurti programą, kuri automatiškai pildytų vairuotojų kelionės lapus.

Visi UAB „Tomegris” skaitmeninimo sprendimai priimami siekiant sumažinti darbo krūvį, išvengti papildomų išlaidų ir kuo labiau tausoti aplinką. Tikimės, kad Elektroninio krovinių vežimo informacijos reglamento tikslas bus įgyvendintas, o skaitmeninimas taps neatsiejama kiekvieno verslo dalimi.